Jääkiekon MM-kisat

Jääkiekon miesten MM-kisat 2021 käynnistyivät 21. toukokuuta Latvian Riiassa. Finaali pelattiin 6. kesäkuuta. Suomen maajoukkue pelasi turnauksen B-alkulohkossa.
  • Saksa - Italia
    Pe 21.5.2021

    Saksa - Italia

    Lohko B Mika Saukkonen
    Venäjä - Tshekki (studiolähetys)
    Pe 21.5.2021

    Venäjä - Tshekki (studiolähetys)

    Lohko A Jani Alkio
  • Kanada - Latvia (studiolähetys)
    Pe 21.5.2021

    Kanada - Latvia (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Valko-Venäjä - Slovakia
    Pe 21.5.2021

    Valko-Venäjä - Slovakia

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Norja - Saksa
    La 22.5.2021

    Norja - Saksa

    Lohko B Jani Alkio
    Tanska - Ruotsi
    La 22.5.2021

    Tanska - Ruotsi

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Suomi - USA (studiolähetys)
    La 22.5.2021

    Suomi - USA (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Iso-Britannia - Venäjä
    La 22.5.2021

    Iso-Britannia - Venäjä

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Latvia - Kazakstan
    La 22.5.2021

    Latvia - Kazakstan

    Lohko B Aleksis Ärje
    Tshekki - Sveitsi (studiolähetys)
    La 22.5.2021

    Tshekki - Sveitsi (studiolähetys)

    Lohko A Jani Alkio
  • Norja - Italia
    Su 23.5.2021

    Norja - Italia

    Lohko B Jani Alkio
    Iso-Britannia - Slovakia
    Su 23.5.2021

    Iso-Britannia - Slovakia

    Lohko A Aleksis Ärje
  • Kazakstan - Suomi (studiolähetys)
    Su 23.5.2021

    Kazakstan - Suomi (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Ruotsi - Valko-Venäjä
    Su 23.5.2021

    Ruotsi - Valko-Venäjä

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Kanada - USA (studiolähetys)
    Su 23.5.2021

    Kanada - USA (studiolähetys)

    Lohko B Jani Alkio
    Tanska - Sveitsi
    Su 23.5.2021

    Tanska - Sveitsi

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Latvia - Italia
    Ma 24.5.2021

    Latvia - Italia

    Lohko B Mika Saukkonen
    Slovakia - Venäjä
    Ma 24.5.2021

    Slovakia - Venäjä

    Lohko A Jani Alkio
  • Saksa - Kanada
    Ma 24.5.2021

    Saksa - Kanada

    Lohko B Antero Mertaranta
    Tshekki - Valko-Venäjä
    Ma 24.5.2021

    Tshekki - Valko-Venäjä

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • USA - Kazakstan
    Ti 25.5.2021

    USA - Kazakstan

    Lohko B Mika Saukkonen
    Iso-Britannia - Tanska
    Ti 25.5.2021

    Iso-Britannia - Tanska

    Lohko A Julius Sorjonen
  • Suomi - Norja (studiolähetys)
    Ti 25.5.2021

    Suomi - Norja (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Sveitsi - Ruotsi
    Ti 25.5.2021

    Sveitsi - Ruotsi

    Lohko A Jani Alkio
  • Kazakstan - Saksa
    Ke 26.5.2021

    Kazakstan - Saksa

    Lohko B Antero Mertaranta
    Venäjä - Tanska
    Ke 26.5.2021

    Venäjä - Tanska

    Lohko A Jani Alkio
  • Kanada - Norja
    Ke 26.5.2021

    Kanada - Norja

    Lohko B Mika Saukkonen
    Valko-Venäjä - Iso-Britannia
    Ke 26.5.2021

    Valko-Venäjä - Iso-Britannia

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • USA - Latvia
    To 27.5.2021

    USA - Latvia

    Lohko B Teppo Laaksonen
    Sveitsi - Slovakia
    To 27.5.2021

    Sveitsi - Slovakia

    Lohko A Julius Sorjonen
  • Suomi - Italia (studiolähetys)
    To 27.5.2021

    Suomi - Italia (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Ruotsi - Tshekki
    To 27.5.2021

    Ruotsi - Tshekki

    Lohko A Jani Alkio
  • Kazakstan - Kanada
    Pe 28.5.2021

    Kazakstan - Kanada

    Lohko B Mika Saukkonen
    Ruotsi - Iso-Britannia
    Pe 28.5.2021

    Ruotsi - Iso-Britannia

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Latvia - Norja
    Pe 28.5.2021

    Latvia - Norja

    Lohko B Antero Mertaranta
    Tanska - Valko-Venäjä
    Pe 28.5.2021

    Tanska - Valko-Venäjä

    Lohko A Julius Sorjonen
  • Italia - Kazakstan
    La 29.5.2021

    Italia - Kazakstan

    Lohko B Julius Sorjonen
    Tshekki - Iso-Britannia
    La 29.5.2021

    Tshekki - Iso-Britannia

    Lohko A Jani Alkio
  • Norja - USA
    La 29.5.2021

    Norja - USA

    Lohko B Mika Saukkonen
    Sveitsi - Venäjä
    La 29.5.2021

    Sveitsi - Venäjä

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Saksa - Suomi (studiolähetys)
    La 29.5.2021

    Saksa - Suomi (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Slovakia - Tanska
    La 29.5.2021

    Slovakia - Tanska

    Lohko A Selostajana Jani Alkio
  • Italia - Kanada
    Su 30.5.2021

    Italia - Kanada

    Lohko B Jani Alkio
    Valko-Venäjä - Sveitsi
    Su 30.5.2021

    Valko-Venäjä - Sveitsi

    Lohko A Julius Sorjonen
  • Suomi - Latvia (studiolähetys)
    Su 30.5.2021

    Suomi - Latvia (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Ruotsi - Slovakia
    Su 30.5.2021

    Ruotsi - Slovakia

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • USA - Saksa
    Ma 31.5.2021

    USA - Saksa

    Lohko B Antero Mertaranta
    Tshekki - Tanska
    Ma 31.5.2021

    Tshekki - Tanska

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Norja - Kazakstan
    Ma 31.5.2021

    Norja - Kazakstan

    Lohko B Mika Saukkonen
    Venäjä - Ruotsi (studiolähetys)
    Ma 31.5.2021

    Venäjä - Ruotsi (studiolähetys)

    Lohko A Jani Alkio
  • Kanada - Suomi (studiolähetys)
    Ti 1.6.2021

    Kanada - Suomi (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Sveitsi - Iso-Britannia
    Ti 1.6.2021

    Sveitsi - Iso-Britannia

    Lohko A Jani Alkio
  • Italia - USA
    Ti 1.6.2021

    Italia - USA

    Lohko B Teppo Laaksonen
    Slovakia - Tshekki
    Ti 1.6.2021

    Slovakia - Tshekki

    Lohko A Julius Sorjonen
  • Saksa - Latvia (studiolähetys)
    Ti 1.6.2021

    Saksa - Latvia (studiolähetys)

    Lohko B Mika Saukkonen
    Venäjä  - Valko-Venäjä
    Ti 1.6.2021

    Venäjä - Valko-Venäjä

    Lohko A Jani Alkio

MM-kiekko C Moressa

C More esittää kaikki MM-turnauksen ottelut suorina lähetyksinä! Leijonien ottelut ja ratkaisupelit nähtävissä myös MTV3-kanavalla.

Leijonat puolustaa maailmanmestaruutta keväältä 2019, sillä vuoden 2020 turnaus jäi pelaamatta koronapandemian takia. 

Kisoissa on mukana 16 maata, jotka on jaettu kahteen kahdeksan joukkueen alkulohkoon. Lohkojen neljä parasta etenee puolivälieriin.

Leijonien ottelut MM-kisoissa 2021:

  • La 22.5. klo 16.15 Suomi - Yhdysvallat
  • Su 23.5. klo 16.15 Kazakstan-Suomi
  • Ti 25.5. klo 20.15 Suomi-Norja
  • To 27.5. klo 20.15 Suomi-Italia
  • La 29.5. klo 20.15 Saksa-Suomi
  • Su 30.5. klo 20.15 Suomi-Latvia
  • Ti 1.6. klo 12.15 Kanada-Suomi