Jääkiekon MM-kisat

Jääkiekon miesten MM-kisat 2021 käynnistyivät 21. toukokuuta Latvian Riiassa. Finaali pelattiin 6. kesäkuuta. Suomen maajoukkue pelasi turnauksen B-alkulohkossa.
  • Saksa - Italia
    PePerjantai 21.5.

    Saksa - Italia

    Lohko B Mika Saukkonen
    Venäjä - Tshekki (studiolähetys)
    PePerjantai 21.5.

    Venäjä - Tshekki (studiolähetys)

    Lohko A Jani Alkio
  • Kanada - Latvia (studiolähetys)
    PePerjantai 21.5.

    Kanada - Latvia (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Valko-Venäjä - Slovakia
    PePerjantai 21.5.

    Valko-Venäjä - Slovakia

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Norja - Saksa
    LaLauantai 22.5.

    Norja - Saksa

    Lohko B Jani Alkio
    Tanska - Ruotsi
    LaLauantai 22.5.

    Tanska - Ruotsi

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Suomi - USA (studiolähetys)
    LaLauantai 22.5.

    Suomi - USA (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Iso-Britannia - Venäjä
    LaLauantai 22.5.

    Iso-Britannia - Venäjä

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Latvia - Kazakstan
    LaLauantai 22.5.

    Latvia - Kazakstan

    Lohko B Aleksis Ärje
    Tshekki - Sveitsi (studiolähetys)
    LaLauantai 22.5.

    Tshekki - Sveitsi (studiolähetys)

    Lohko A Jani Alkio
  • Norja - Italia
    SuSunnuntai 23.5.

    Norja - Italia

    Lohko B Jani Alkio
    Iso-Britannia - Slovakia
    SuSunnuntai 23.5.

    Iso-Britannia - Slovakia

    Lohko A Aleksis Ärje
  • Kazakstan - Suomi (studiolähetys)
    SuSunnuntai 23.5.

    Kazakstan - Suomi (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Ruotsi - Valko-Venäjä
    SuSunnuntai 23.5.

    Ruotsi - Valko-Venäjä

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Kanada - USA (studiolähetys)
    SuSunnuntai 23.5.

    Kanada - USA (studiolähetys)

    Lohko B Jani Alkio
    Tanska - Sveitsi
    SuSunnuntai 23.5.

    Tanska - Sveitsi

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Latvia - Italia
    MaMaanantai 24.5.

    Latvia - Italia

    Lohko B Mika Saukkonen
    Slovakia - Venäjä
    MaMaanantai 24.5.

    Slovakia - Venäjä

    Lohko A Jani Alkio
  • Saksa - Kanada
    MaMaanantai 24.5.

    Saksa - Kanada

    Lohko B Antero Mertaranta
    Tshekki - Valko-Venäjä
    MaMaanantai 24.5.

    Tshekki - Valko-Venäjä

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • USA - Kazakstan
    TiTiistai 25.5.

    USA - Kazakstan

    Lohko B Mika Saukkonen
    Iso-Britannia - Tanska
    TiTiistai 25.5.

    Iso-Britannia - Tanska

    Lohko A Julius Sorjonen
  • Suomi - Norja (studiolähetys)
    TiTiistai 25.5.

    Suomi - Norja (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Sveitsi - Ruotsi
    TiTiistai 25.5.

    Sveitsi - Ruotsi

    Lohko A Jani Alkio
  • Kazakstan - Saksa
    KeKeskiviikko 26.5.

    Kazakstan - Saksa

    Lohko B Antero Mertaranta
    Venäjä - Tanska
    KeKeskiviikko 26.5.

    Venäjä - Tanska

    Lohko A Jani Alkio
  • Kanada - Norja
    KeKeskiviikko 26.5.

    Kanada - Norja

    Lohko B Mika Saukkonen
    Valko-Venäjä - Iso-Britannia
    KeKeskiviikko 26.5.

    Valko-Venäjä - Iso-Britannia

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • USA - Latvia
    ToTorstai 27.5.

    USA - Latvia

    Lohko B Teppo Laaksonen
    Sveitsi - Slovakia
    ToTorstai 27.5.

    Sveitsi - Slovakia

    Lohko A Julius Sorjonen
  • Suomi - Italia (studiolähetys)
    ToTorstai 27.5.

    Suomi - Italia (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Ruotsi - Tshekki
    ToTorstai 27.5.

    Ruotsi - Tshekki

    Lohko A Jani Alkio
  • Kazakstan - Kanada
    PePerjantai 28.5.

    Kazakstan - Kanada

    Lohko B Mika Saukkonen
    Ruotsi - Iso-Britannia
    PePerjantai 28.5.

    Ruotsi - Iso-Britannia

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Latvia - Norja
    PePerjantai 28.5.

    Latvia - Norja

    Lohko B Antero Mertaranta
    Tanska - Valko-Venäjä
    PePerjantai 28.5.

    Tanska - Valko-Venäjä

    Lohko A Julius Sorjonen
  • Italia - Kazakstan
    LaLauantai 29.5.

    Italia - Kazakstan

    Lohko B Julius Sorjonen
    Tshekki - Iso-Britannia
    LaLauantai 29.5.

    Tshekki - Iso-Britannia

    Lohko A Jani Alkio
  • Norja - USA
    LaLauantai 29.5.

    Norja - USA

    Lohko B Mika Saukkonen
    Sveitsi - Venäjä
    LaLauantai 29.5.

    Sveitsi - Venäjä

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Saksa - Suomi (studiolähetys)
    LaLauantai 29.5.

    Saksa - Suomi (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Slovakia - Tanska
    LaLauantai 29.5.

    Slovakia - Tanska

    Lohko A Selostajana Jani Alkio
  • Italia - Kanada
    SuSunnuntai 30.5.

    Italia - Kanada

    Lohko B Jani Alkio
    Valko-Venäjä - Sveitsi
    SuSunnuntai 30.5.

    Valko-Venäjä - Sveitsi

    Lohko A Julius Sorjonen
  • Suomi - Latvia (studiolähetys)
    SuSunnuntai 30.5.

    Suomi - Latvia (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Ruotsi - Slovakia
    SuSunnuntai 30.5.

    Ruotsi - Slovakia

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • USA - Saksa
    MaMaanantai 31.5.

    USA - Saksa

    Lohko B Antero Mertaranta
    Tshekki - Tanska
    MaMaanantai 31.5.

    Tshekki - Tanska

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Norja - Kazakstan
    MaMaanantai 31.5.

    Norja - Kazakstan

    Lohko B Mika Saukkonen
    Venäjä - Ruotsi (studiolähetys)
    MaMaanantai 31.5.

    Venäjä - Ruotsi (studiolähetys)

    Lohko A Jani Alkio
  • Kanada - Suomi (studiolähetys)
    TiTiistai 1.6.

    Kanada - Suomi (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Sveitsi - Iso-Britannia
    TiTiistai 1.6.

    Sveitsi - Iso-Britannia

    Lohko A Jani Alkio
  • Italia - USA
    TiTiistai 1.6.

    Italia - USA

    Lohko B Teppo Laaksonen
    Slovakia - Tshekki
    TiTiistai 1.6.

    Slovakia - Tshekki

    Lohko A Julius Sorjonen
  • Saksa - Latvia (studiolähetys)
    TiTiistai 1.6.

    Saksa - Latvia (studiolähetys)

    Lohko B Mika Saukkonen
    Venäjä  - Valko-Venäjä
    TiTiistai 1.6.

    Venäjä - Valko-Venäjä

    Lohko A Jani Alkio

MM-kiekko C Moressa

C More esittää kaikki MM-turnauksen ottelut suorina lähetyksinä! Leijonien ottelut ja ratkaisupelit nähtävissä myös MTV3-kanavalla.

Leijonat puolustaa maailmanmestaruutta keväältä 2019, sillä vuoden 2020 turnaus jäi pelaamatta koronapandemian takia. 

Kisoissa on mukana 16 maata, jotka on jaettu kahteen kahdeksan joukkueen alkulohkoon. Lohkojen neljä parasta etenee puolivälieriin.

Leijonien ottelut MM-kisoissa 2021:

  • La 22.5. klo 16.15 Suomi - Yhdysvallat
  • Su 23.5. klo 16.15 Kazakstan-Suomi
  • Ti 25.5. klo 20.15 Suomi-Norja
  • To 27.5. klo 20.15 Suomi-Italia
  • La 29.5. klo 20.15 Saksa-Suomi
  • Su 30.5. klo 20.15 Suomi-Latvia
  • Ti 1.6. klo 12.15 Kanada-Suomi