Jääkiekon MM-kisat

Jääkiekon MM-kisat

Jääkiekon miesten MM-kisat 2021 käynnistyivät 21. toukokuuta Latvian Riiassa. Finaali pelataan 6. kesäkuuta. Suomen maajoukkue pelaa turnauksen B-alkulohkossa ja jatkaa pudotuspeleihin.
  • Saksa - Italia
    Pe 21.5.Perjantai 21.5.21.5.

    Saksa - Italia

    Lohko B Mika Saukkonen
    Venäjä - Tshekki (studiolähetys)
    Pe 21.5.Perjantai 21.5.21.5.

    Venäjä - Tshekki (studiolähetys)

    Lohko A Jani Alkio
  • Kanada - Latvia (studiolähetys)
    Pe 21.5.Perjantai 21.5.21.5.

    Kanada - Latvia (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Valko-Venäjä - Slovakia
    Pe 21.5.Perjantai 21.5.21.5.

    Valko-Venäjä - Slovakia

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Norja - Saksa
    La 22.5.Lauantai 22.5.22.5.

    Norja - Saksa

    Lohko B Jani Alkio
    Tanska - Ruotsi
    La 22.5.Lauantai 22.5.22.5.

    Tanska - Ruotsi

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Suomi - USA (studiolähetys)
    La 22.5.Lauantai 22.5.22.5.

    Suomi - USA (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Iso-Britannia - Venäjä
    La 22.5.Lauantai 22.5.22.5.

    Iso-Britannia - Venäjä

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Latvia - Kazakstan
    La 22.5.Lauantai 22.5.22.5.

    Latvia - Kazakstan

    Lohko B Aleksis Ärje
    Tshekki - Sveitsi (studiolähetys)
    La 22.5.Lauantai 22.5.22.5.

    Tshekki - Sveitsi (studiolähetys)

    Lohko A Jani Alkio
  • Norja - Italia
    Su 23.5.Sunnuntai 23.5.23.5.

    Norja - Italia

    Lohko B Jani Alkio
    Iso-Britannia - Slovakia
    Su 23.5.Sunnuntai 23.5.23.5.

    Iso-Britannia - Slovakia

    Lohko A Aleksis Ärje
  • Kazakstan - Suomi (studiolähetys)
    Su 23.5.Sunnuntai 23.5.23.5.

    Kazakstan - Suomi (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Ruotsi - Valko-Venäjä
    Su 23.5.Sunnuntai 23.5.23.5.

    Ruotsi - Valko-Venäjä

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Kanada - USA (studiolähetys)
    Su 23.5.Sunnuntai 23.5.23.5.

    Kanada - USA (studiolähetys)

    Lohko B Jani Alkio
    Tanska - Sveitsi
    Su 23.5.Sunnuntai 23.5.23.5.

    Tanska - Sveitsi

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Latvia - Italia
    Ma 24.5.Maanantai 24.5.24.5.

    Latvia - Italia

    Lohko B Mika Saukkonen
    Slovakia - Venäjä
    Ma 24.5.Maanantai 24.5.24.5.

    Slovakia - Venäjä

    Lohko A Jani Alkio
  • Saksa - Kanada
    Ma 24.5.Maanantai 24.5.24.5.

    Saksa - Kanada

    Lohko B Antero Mertaranta
    Tshekki - Valko-Venäjä
    Ma 24.5.Maanantai 24.5.24.5.

    Tshekki - Valko-Venäjä

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • USA - Kazakstan
    Ti 25.5.Tiistai 25.5.25.5.

    USA - Kazakstan

    Lohko B Mika Saukkonen
    Iso-Britannia - Tanska
    Ti 25.5.Tiistai 25.5.25.5.

    Iso-Britannia - Tanska

    Lohko A Julius Sorjonen
  • Suomi - Norja (studiolähetys)
    Ti 25.5.Tiistai 25.5.25.5.

    Suomi - Norja (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Sveitsi - Ruotsi
    Ti 25.5.Tiistai 25.5.25.5.

    Sveitsi - Ruotsi

    Lohko A Jani Alkio
  • Kazakstan - Saksa
    Ke 26.5.Keskiviikko 26.5.26.5.

    Kazakstan - Saksa

    Lohko B Antero Mertaranta
    Venäjä - Tanska
    Ke 26.5.Keskiviikko 26.5.26.5.

    Venäjä - Tanska

    Lohko A Jani Alkio
  • Kanada - Norja
    Ke 26.5.Keskiviikko 26.5.26.5.

    Kanada - Norja

    Lohko B Mika Saukkonen
    Valko-Venäjä - Iso-Britannia
    Ke 26.5.Keskiviikko 26.5.26.5.

    Valko-Venäjä - Iso-Britannia

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • USA - Latvia
    To 27.5.Torstai 27.5.27.5.

    USA - Latvia

    Lohko B Teppo Laaksonen
    Sveitsi - Slovakia
    To 27.5.Torstai 27.5.27.5.

    Sveitsi - Slovakia

    Lohko A Julius Sorjonen
  • Suomi - Italia (studiolähetys)
    To 27.5.Torstai 27.5.27.5.

    Suomi - Italia (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Ruotsi - Tshekki
    To 27.5.Torstai 27.5.27.5.

    Ruotsi - Tshekki

    Lohko A Jani Alkio
  • Kazakstan - Kanada
    Pe 28.5.Perjantai 28.5.28.5.

    Kazakstan - Kanada

    Lohko B Mika Saukkonen
    Ruotsi - Iso-Britannia
    Pe 28.5.Perjantai 28.5.28.5.

    Ruotsi - Iso-Britannia

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Latvia - Norja
    Pe 28.5.Perjantai 28.5.28.5.

    Latvia - Norja

    Lohko B Antero Mertaranta
    Tanska - Valko-Venäjä
    Pe 28.5.Perjantai 28.5.28.5.

    Tanska - Valko-Venäjä

    Lohko A Julius Sorjonen
  • Italia - Kazakstan
    La 29.5.Lauantai 29.5.29.5.

    Italia - Kazakstan

    Lohko B Julius Sorjonen
    Tshekki - Iso-Britannia
    La 29.5.Lauantai 29.5.29.5.

    Tshekki - Iso-Britannia

    Lohko A Jani Alkio
  • Norja - USA
    La 29.5.Lauantai 29.5.29.5.

    Norja - USA

    Lohko B Mika Saukkonen
    Sveitsi - Venäjä
    La 29.5.Lauantai 29.5.29.5.

    Sveitsi - Venäjä

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Saksa - Suomi (studiolähetys)
    La 29.5.Lauantai 29.5.29.5.

    Saksa - Suomi (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Slovakia - Tanska
    La 29.5.Lauantai 29.5.29.5.

    Slovakia - Tanska

    Lohko A Selostajana Jani Alkio
  • Italia - Kanada
    Su 30.5.Sunnuntai 30.5.30.5.

    Italia - Kanada

    Lohko B Jani Alkio
    Valko-Venäjä - Sveitsi
    Su 30.5.Sunnuntai 30.5.30.5.

    Valko-Venäjä - Sveitsi

    Lohko A Julius Sorjonen
  • Suomi - Latvia (studiolähetys)
    Su 30.5.Sunnuntai 30.5.30.5.

    Suomi - Latvia (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Ruotsi - Slovakia
    Su 30.5.Sunnuntai 30.5.30.5.

    Ruotsi - Slovakia

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • USA - Saksa
    Ma 31.5.Maanantai 31.5.31.5.

    USA - Saksa

    Lohko B Antero Mertaranta
    Tshekki - Tanska
    Ma 31.5.Maanantai 31.5.31.5.

    Tshekki - Tanska

    Lohko A Teppo Laaksonen
  • Norja - Kazakstan
    Ma 31.5.Maanantai 31.5.31.5.

    Norja - Kazakstan

    Lohko B Mika Saukkonen
    Venäjä - Ruotsi (studiolähetys)
    Ma 31.5.Maanantai 31.5.31.5.

    Venäjä - Ruotsi (studiolähetys)

    Lohko A Jani Alkio
  • Kanada - Suomi (studiolähetys)
    Ti 1.6.Tiistai 1.6.1.6.

    Kanada - Suomi (studiolähetys)

    Lohko B Antero Mertaranta
    Sveitsi - Iso-Britannia
    Ti 1.6.Tiistai 1.6.1.6.

    Sveitsi - Iso-Britannia

    Lohko A Jani Alkio
  • Italia - USA
    Ti 1.6.Tiistai 1.6.1.6.

    Italia - USA

    Lohko B Teppo Laaksonen
    Slovakia - Tshekki
    Ti 1.6.Tiistai 1.6.1.6.

    Slovakia - Tshekki

    Lohko A Julius Sorjonen
  • Saksa - Latvia (studiolähetys)
    Ti 1.6.Tiistai 1.6.1.6.

    Saksa - Latvia (studiolähetys)

    Lohko B Mika Saukkonen
    Venäjä  - Valko-Venäjä
    Ti 1.6.Tiistai 1.6.1.6.

    Venäjä - Valko-Venäjä

    Lohko A Jani Alkio

MM-kiekko C Moressa

C More esittää kaikki MM-turnauksen ottelut suorina lähetyksinä! Leijonien ottelut ja ratkaisupelit nähtävissä myös MTV3-kanavalla.

Leijonat puolustaa maailmanmestaruutta keväältä 2019, sillä vuoden 2020 turnaus jäi pelaamatta koronapandemian takia. 

Kisoissa on mukana 16 maata, jotka on jaettu kahteen kahdeksan joukkueen alkulohkoon. Lohkojen neljä parasta etenee puolivälieriin.

Leijonien ottelut MM-kisoissa 2021:

  • La 22.5. klo 16.15 Suomi - Yhdysvallat
  • Su 23.5. klo 16.15 Kazakstan-Suomi
  • Ti 25.5. klo 20.15 Suomi-Norja
  • To 27.5. klo 20.15 Suomi-Italia
  • La 29.5. klo 20.15 Saksa-Suomi
  • Su 30.5. klo 20.15 Suomi-Latvia
  • Ti 1.6. klo 12.15 Kanada-Suomi